asker antrenmanı

Fonksiyonel ANTRENMANI İLE BİR ASKER KADAR GÜÇLÜ VE FİT OLUN!

Birçok insanın hayali olmuştur asker olmak, izlediğimiz filmler ya da belgesellerdeki karakterlerin fit vücutlarının yanı sıra dayanıklı, çevik ve güçlü olmaları. Acaba nasıl antrenman yapıyorlar? diye kendi kendimize sormamıza neden olmuştur. 1995 yılında Greg Glassman oluşturduğunda bu sorumuzun cevabı şekillenmeye başlamıştı aslında. ABD ordusunda uygulanmaya başlayan Fonksiyonel antrenman bilinen fitness antrenmanlarının genişletilmiş ve fonksiyonel haliydi.
Bu çalışmanın amacı, Askerlerin fiziksel uygunluğunu artırmak için Fonksiyonel antrenman programı ve metodoloji etkinliğini test etmektir. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Fonksiyonel antrenmanprogramı ABD Ordusu askerleri ve liderleri arasında popülerlik kazanmıştır.
En iyi fiziksel üstünlüğe ulaşmak için vücudu bilinenin haricinde bilinmeyene hazırlamak öncelikli hedef alınmıştır. Atletizm, jimnastik ve olimpik kaldırışlar temel alınarak her gün değişen antrenman sistemi ile askerlerin birer atlet olmaları sağlanmıştır. İnsanları makinelerden ayıran özelliklerden biride devamlı olarak kendini geliştirme çabasıdır. Özel kuvvetlerde görevli bir asker dahi olsanız üzerinizde 50 kiloluk bir teçhizat ile daha uzağa koşmak için antrenmanlarınızı eksiksiz uygulamanız gerekmektedir. Baskı altındayken yüksek duvarlardan atlayabilmek için polimetrik kutular ile yapacağınız egzersizler çeviklik ve dengenizi üst seviyelere yükseltecektir diğer yandan kısa mesafeli sprintler ile ağırlık çalışmaları güç ve dayanıklılığınızı arttıracaktır. Bu tür eğitimler sizi daha güvenli ve yenilmez hale getirecektir.
Sizlere anlatacağımız Askeri antrenman programı hedeflerinizi belirlemenizde yardımcı olacaktır. Bu hedeflerin gerçekçi ve ulaşabilir olması motivasyonunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın iyi bir asker önce ruhen kuvvetli olmalıdır.
Daha kısa ve daha yoğun:
İnsanlar kalori harcamak için bazen kararlı bir halde uzun koşular / bisiklet / eliptik makineleri ile çalışmaktadır. Kardiyo harikadır ama yapacağınız antrenmanları yoğun aralıklı ve süresi kısaltılmış Pliometrik antrenman sistemi ile daha fazla kalori yakarsınız.
Isınmanın Önemi:
Yapacağınız düzgün bir ısınma egzersizi büyük ölçüde yaralanma riskinizi azaltacaktır. Antrenman programınızdaki hareketlere göre yoğunluk göstereceğiniz kas ve eklemler üzerinde daha detaylı streç yapmanız performansınızı ve gücünüzü arttıracaktır.
Esneklik:
Ayak parmaklarınıza dokunabilmek sizi mutlu edecektir ama daha keyiflisi antrenmanlardaki hareket kabiliyetiniz olacaktır. Esneme egzersizlerini ihmal etmemeniz gerektiğini daima hatırlayın.
Talimatlar:
Hareketleri art arda 20 dakika boyunca dinlenme aralığı vermeden 10 tekrar olarak uygulayın. Antrenmanın sonunda maksimum tekrara ulaşmaya çalışın.
Sonuç:
Uyguladığınız askeri antrenmanının sonunda dayanıklı ve fit bir vücuda kavuşacaksınız. Nabzınızı yüksek tutarak antrenmanı sonuna kadar uygulamaya dikkat edin.

Diamond push up:
Diamond push up daha çok triceps çalıştırmayı hedefler. Baş ve işaret parmaklarınızı göğüs altında yerde üçgen biçiminde birleştirin. Klasik şınav hareketini uygulayarak hareketi tekrarlayın.

L-Pull Ups
Kol, kanat ve karın kaslarınızı yoğunlukla çalıştıran bu egzersiz ayaklarını düz olarak ileri uzatıp vücudunuzu L biçimine getirerek uygulanır. Devamında çenenizi bara kadar çekerek barfiks hareketi tekrarlanır.

Kettlebell Wind Mill
Kettlebell başınızın üzerinde dirseğiniz düz olacak şekilde harekete başlayın. Devamlı olarak kettlebelle bakmalısınız. Diğer elinizle aynı hizadaki ayağınızın ucuna yere değerek hareketi uygulayın. Kettlebellin yerini değiştirerek hareketi tekrar edin.

Supine Body Twist
Harekete sırt üstü yerde kettlebell elinizde uzanarak başlayın. Bacaklarınız kapalı ve 90 derecelik bir açıda olmalı. Gövdenizi sola döndürürken aynı anda bacaklarınızı sağ tarafa yatırın. Hareketi tersine uygulayarak tekrar edin.

Kettlebell Thruster
Kettlebell, Clean hareketi ile omuz hizanıza alınarak squat pozisyonunda başlanır. Ayağa kalkarken kettlebell yukarıya kaldırılmalı ve dirseklerin düz olmasın dikkat edilmelidir. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönerek hareket tekrarlanır.

Dips
Dips barı tutarken dirsekleriniz 90 derecelik bir acıda olmalıdır. Ayaklarınızın çapraz olması size hareketi gerçekleştirirken yardımcı olacaktır. Kollarınız düz pozisyona gelecek şekilde vücudunuzu kaldırarak hareketi tekrarlayın.

Ball Slam
Harekete ayakta başlayın, ayaklar omuz genişliğinden biraz açık sağlık topu başımızın üzerinde dirsekler düz biçimde tutulmalıdır. Dizlerinizi hafif bükerek topu kuvvetli şekilde ayaklarınızın arasında yere fırlatın. Topu tekrar alarak başlangıç pozisyonuna geçin.

Pistols Squat
Harekete ayakta başlanır, göğüs yukarıda omuzlar dik olmalıdır. Ayaklar omuz genişliğinde açık squat pozisyonuna geçerken bir ayağınızı paralel ileriye doğru uzatarak hareketi uygulayın.

Back Extension
Yüz üstü yere uzanın, Kollarınızı ve bacaklarınızı mümkün olduğu kadar yerden kaldırın. Hareketi yavaş yapmaya özen gösterin. Başlangıç pozisyonuna dönerek tekrar edin.


Related Posts