İyi Bir Atlet Olmak için 10 YOL!

ACEMİ BİR SPORCUDAN ELİT BİR ATLETE DÖNÜŞMENİN 10 YOLU!

İyi bir atlet olabilmenin belli kriterleri vardır. Sizler için hazırladığımız antrenman programının yanı sıra nasıl profesyonel düşünebileceğinizi ve bu doğrultuda ilerlemenizi kolaylaştıracak Fonksiyonel antrenmanınin 10 yolunu anlatacağız.

BEKLENTİLERİ KAPIDA BIRAKIN..
Bunun Fonksiyonel antrenman olduğunu iyi benimseyin. Fiziksel mükemmelliğe ulaşmak için geçmiş deneyimleri unutun çıktığınız bu yolculukta gereksiz bir engel olarak karşınıza çıkacaktır. Beklentilerinizi yüksek tutun fakat beklediğiniz sürede sonuç gelmezse hayal kırıklığına uğramadan yola devam edin. Bu eğitici bir spordur, yeni fikirlere, yeni tekniklere ve yeni sonuçlara ulaşmanın farklı yollarına ulaşmaya açık olmanıza izin vermelisiniz.
BUGÜNE KADAR SÖYLENEN TÜM MİTLERİ UNUTUN..
Fonksiyonel antrenmanhakkında çok fazla yanlış bilgi vardır, bundan yola çıkarak kendi araştırmanızı yapın, izleyin, dinleyin ve uygulamaya çalışın. Unutmayın Fonksiyonel antrenmantehlikeli bir spor değildir. Eğitimsiz Koç ve egolar tehlikelidir. Öğrendiklerinizi paylaşarak başkalarını da teşvik edin. “Bilgi paylaştıkça çoğalır”.
POZİTİF OLUN..

Fonksiyonel antrenmançekici bir spordur ve siz olumlu olursanız aynı oranda çekici gözükürsünüz. İçinizdeki sınırsız potansiyelin farkına varın. WOD sırasında başarısız olacağınız hakkındaki düşünceler ile mücadele edin, ve yapabileceğinize inanın. Box daha güçlü olmanız için var dedikodu veya şikayet bizler için değildir.
DİNLE, DİNLE VE DİNLE..
Koç kullanma kılavuzu gibidir, onları dinlemek sizlere çeşitli faydalar sağlayacaktır. İlk günlerde kendi kendinize söylendiğinizi hatırlayın (“Ne! Yinemi Burpees ?!”) hiç anlamıyorum, koçu dinleyin buna devam ettikçe, işler mantıklı devam edecektir. Onlar sizin için oradalar söyledikleri her şey sizin faydanız içindir.
HATIRLA VE RAHATLA..
Uykuya dalmadan önce gözlerinizi kapatın hatırlamaya çalışın ve kendinize sorun. Başkaları yaparken çok basit görünüyor, WARM-UP & WOD sırasında nefes almayı unutmak sizi şaşırtmasın. Bütün bunlar sizi elit bir atlet olma yolunda ilerlemenizi sağlayacaktır.
Utangaçlık bu ortamda hayatta kalamaz, yani etrafınızdakileri izlemekten korkmayın. Birisi size bakıyorsa rahatsız hissetmeyin.. Başkalarının ne yaptığını izleyerek çok şey öğrenebilirsiniz.
DAHA FAZLA KALİTE..
Yeni numaralar öğrenmenin önemi yok. Doğru teknik sizi daha kaliteli bir atlet yapacaktır. Bu sizin yaralanma riskinizi en aza indirdiği gibi box içinde rock yıldızı gibi hissetmenizi sağlayacaktır, Bir WOD sonunda kısa süreli halter teknikleri daha fazla saygınlık kazanmanıza sebep olacaktır.
BİRİNİN AMİGOSU OLUN..

Bir WoD bitirdiniz ve, yorgunluktan nefes nefese zeminde yatıyorsunuz, kalkın ve sosyalleşin. Takım arkadaşınız yada rakibiniz WoD bitirmesi için gerekli desteği ona verin. Yapacağınız tezahürat onu ateşleyecektir.
CANINIZ YANSA BİLE, ANTRENMANI BİTİRİN..
Bir çok insan Fonksiyonel antrenman yapanların acıdan zevk alır hale geldiğini düşünmektedir, oysa bize zevk veren şey başarmış olmaktır. Belki günlerce elinizi kullanamayacak hale geleceksiniz ama bu asla antrenmanı tamamlamalıydım demek kadar acı vermeyecektir. Antrenman sonunda yaşadığınız problemi koçunuzla paylaşın ve mutlaka doğru ekipmanlar ile iyi bir soğuma gerçekleştirin.
GEÇMİŞİ UNUTUN..
Ben yapmıştım demekten vazgeçin ve her zaman ben yapacağım diye düşünün.
KURAL 10 KURALLARA UYUN..


Related Posts